Sedamnaesto izdanje Evropskog prvenstva u fudbalu održaće se u Nemačkoj od 14. juna do 14. jula 2024. godine, obeležavajući povratak reprezentacije Srbije na veliku scenu evropskog fudbala, a što se zaista predugo čekalo.
Ovo će biti prilika za tim Dragana Stojkovića Piksija da dokaže svoju vrednost među najboljim evropskim ekipama.
Turnir će okupiti 24 reprezentacije, što znači da će gotovo svaka druga evropska država biti zastupljena u Nemačkoj. Pored toga, turnir će imati i jednog debitanta – reprezentaciju Gruzije, koja je uspešno prošla kroz plej-of faze i izborila svoje mesto na turniru.
Kvalifikacije za prvenstvo
Kroz kvalifikacioni proces za Evropsko prvenstvo, učestvovalo su 53 selekcije iz Evrope, koje su bile raspoređene u deset grupa. Timovi koji su zauzeli prva dva mesta u svakoj grupi direktno su se kvalifikovali za Prvenstvo.
U grupi A, dalje su prošli reprezentacije Španije i Škotske, dok su u grupi B to uspeli selekcije Francuske i Holandije. Engleska i Italija su bile najbolje u grupi C potvrđujući svoje pozicije favorita pre početka kvalifikacija.
U grupi D, Turska i Hrvatska su izborile svoje mesto na turniru zahvaljujući najboljim nastupima u ovoj grupi. Grupa E je bila mesto iz koje su Albanija i Češka osigurale svoja mesta za put u Nemačku, dok su u grupi F plasman ostvarile Belgija i Austrija.
Grupa G je okupila reprezentacije Srbije, Mađarske, Crne Gore, Litvanije i Bugarske, gde je naš tim zauzeo drugo mesto, odmah iza Mađarske, i na taj način uspeo da se posle Svetskog prvenstva plasira i na Evropsko prvenstvo.
Timovi Danske i Slovenije prošli su dalje iz grupe H, dok su Rumunija i Švajcarska izborile svoje učešće na Prvenstvu iz grupe I, a Portugalija i Slovačka iz grupe J.
Za preostala tri mesta nadmetale su se ekipe u plej-ofu, koje su bile odabrane na osnovu njihovih rezultata u kvalifikacijama i učešća u Ligi nacija.
U plej-ofu Staze A takmičile su se selekcije Poljske, Estonije, Velsa i Finske, pri čemu je Poljska u finalu pobedila Vels i osigurala svoj plasman na Prvenstvo. Plej-of Staze B okupio je Izrael, Island, Bosnu i Hercegovinu i Ukrajinu, gde je Ukrajina u finalu bila bolja od Islanda i zauzela svoje mesto na turniru, što su negde i sportske kladionice i predviđale.
U plej-ofu Staze C, takmičile su se Grčka, Luksemburg, Gruzija i Kazahstan, sa Gruzijom koja je posle penala savladala Grčku i plasirala se na Evropsko prvenstvo u Nemačkoj.
Domaćin turnira
Nemačka će, nakon 1988. godine kada je prvi put bila domaćin kao Zapadna Nemačka, po drugi put ugostiti najbolje evropske fudbalere.
Utakmice će se igrati u deset gradova, uključujući Berlin, Minhen, Dortmund, Štutgart, Gelzenkirhen, Frankfurt, Hamburg, Dizeldorf, Keln i Lajpcig.
Četvrtfinalne mečeve ugostiće Štutgart, Hamburg, Dizeldorf i Berlin, dok će polufinalne utakmice biti odigrane u Minhenu i Dortmundu. Veliko finale očekuje nas 14. jula na Olimpijskom stadionu u Berlinu.
Sistem takmičenja
Timovi su podeljeni u šest grupa od po četiri tima. Sve prvoplasirane ekipe iz grupa automatski se plasiraju u osminu finala, kao i sve drugoplasirane ekipe.
Pored njih, četiri najbolje trećeplasirane ekipe takođe će imati priliku da nastave takmičenje u eliminacionoj fazi.
Grupe A i B
U A grupi takmiče se domaćin Nemačka, kao i selekcije Škotske, Mađarske i Švajcarske. Očekuje se da će Nemačka lako proći dalje, dok Švajcarska ima najbolje izglede za osvajanje drugog mesta, što joj obezbeđuje učešće u eliminacionoj fazi.
B grupa okuplja timove Španije, Hrvatske, Italije i Albanije, predstavljajući najizazovniju grupu na Prvenstvu ove godine.
Teško je predvideti konačan raspored i rezultate nakon odigravanja svih mečeva, ali postoji opšta nada da će favorizovani timovi – Španija, Italija i Hrvatska, nastaviti takmičenje u daljoj fazi takmičenja.
Grupe C i D
U C grupi takmiči se i naša selekcija, reprezentacija Srbije zajedno sa Slovenijom, Danskom i Engleskom.
Najveće šanse za prolaz dalje pripisuju se Engleskoj, dok će za ostala mesta najverovatnije voditi borbu preostale tri ostale ekipe.
Srbiji definitivno stoje dobre šanse za plasman u narednu rundu, te se od nje očekuje da ne izbegava ulogu izvesnog favorita protiv Slovenije i Danske.
Međutim, za ostvarenje značajnijeg uspeha na Prvenstvu potreban je izuzetno ozbiljan pristup kako samih igrača, tako i celokupnog Saveza. Dugo iščekivan plasman Srbije na ovakav turnir svakako bi trebalo da bude motiv više.
Grupa D okuplja selekcije Holandije, Francuske, Austrije i Poljske. Holandija i Francuska izdvajaju se kao glavni favoriti, ali ne treba zanemariti ni Austriju i Poljsku, koje imaju potencijal da pruže iznenađenje protiv bilo kojeg protivnika. Stoga, ovoj grupi treba posvetiti dodatnu pažnju.
Grupe E i F
U E grupi borba će se voditi između selekcija Belgije, Slovačke, Rumunije i Ukrajine. Belgijanci sigurno slove kao favoriti ove grupe nakon povoljnog žreba, te se očekuje da zauzmu prvo mesto.
Međutim, borba za drugu poziciju, koja takođe vodi u eliminacionu fazu, između Slovačke, Rumunije i Ukrajine biće žestoka i neizvesna.
Teško je sa sigurnošću predvideti ko će se plasirati dalje, jer nijedna ekipa ne može biti unapred otpisana.
F grupu sačinjavaju Turska, Portugal, Češka i Gruzija. Gruzija, kao najveće iznenađenje tokom kvalifikacija i plej-ofa, sigurno namerava da napravi dobar prvi utisak na svojem prvom nastupu na Evropskom prvenstvu, a tome se nadaju i mnogi koji će igrati klađenje uživo na njihove mečeve.
Pitanje je da li će njihove igre biti dovoljne za prolazak dalje, ali njima to u ovom trenutku sigurno nije primarni cilj.
Portugalija se nameće kao glavni kandidat za osvajanje prvog mesta u ovoj grupi, međutim, susreti sa Turskom i Češkom neće biti nimalo lak zadatak.
Sve reprezentacije imaju potencijal za iznenađenje, stoga ne bi bilo neočekivano videti bilo koju od njih na vrhu grupe.